ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Mouse Phospho-Tie-2 DuoSet IC ELISA
Mouse Phospho-Tie-2 DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 21687 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Species | Mouse |
R&D Systems™ Human BMP-7 DuoSet ELISA
Human BMP-7 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Phospho-GSK-3 alpha/beta (S21/S9) DuoSet IC ELISA
contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs to measure in cell lysates
| Product Type | ELISA Kit |
|---|---|
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human,Mouse,Rat |
R&D Systems™ Human IL-1 RII DuoSet ELISA
Human IL-1 RII DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
MP Biomedicals™ Protexidase Peroxidase Protective Buffer
Stabilizes high dilutions of HRP-antibody conjugates
R&D Systems™ Human E-Cadherin DuoSet ELISA
Human E-Cadherin DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human EMMPRIN/CD147 DuoSet ELISA
Human EMMPRIN/CD147 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Phospho-FGFR2 alpha DuoSet IC ELISA
Phospho-FGF R2 alpha DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 2263 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human CD163 DuoSet ELISA
Human CD163 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Phospho-PDGF R beta (Y751) DuoSet IC ELISA
contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs to measure in cell lysates
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 5159 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Mouse ALCAM DuoSet ELISA
Mouse ALCAM DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human DcR3/TNFRSF6B DuoSet ELISA
Human DcR3/TNFRSF6B DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ CSPD™ Substrate (0.4 mM Ready-To-Use) with Emerald-II™ Enhancer, Size A
Ready-to-use chemiluminescent alkaline phosphatase substrate, for protein or nucleic acid blotting on nitrocellulose membranes or solution-based assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More